Jak uszyć opaskę?


Od razu uprzedzam, że ten tutorial nie jest profesjonalny! Nie mam odpowiedniej maszyny, ani wiedzy potrzebnej do profesjonalnego szycia swetrów. Jednak jak nachodzi mnie ochota na uszycie czegoś, a nie mam odpowiedniego zaplecza, próbuję zrobić to po swojemu ;)

Tak więc pokazuję Wam prosty sposób na uszycie opaski ze starego swetra, bez specjalistycznej maszyny i bez większych umiejętności :P.

1. Wybór odpowiedniego swetra

Sweter może być dowolny, ale proponuję najlepiej wybrać jakiś duży sweter, żeby można z niego było uszyć opaskę i szalik do kompletu :).

2. Wycięcie odpowiednich pasków



Na początek wycinamy ze swetra dwa paski o równej szerokości i długości. Jeśli sweter ma różne sploty, należy dopasować je siebie, żeby paski wyszły symetryczne.

3. Zszycie i obrzucenie pasków


Gdy już wytniemy paski, musimy zszyć zszyć je ze sobą wzdłuż krótszego brzegu i obrzucić wszystkie brzegi. Tutaj pokażę Wam swoje amatorskie podejście, a mianowicie:
a). części materiału zszywam wąskim zygzakiem - żeby szew był bardziej elastyczny. U mnie to będzie szew głęboki na 2 i gęsty też na 2
b). obszycie brzegów: maksymalna głębokość zygzaku czyli 5 i gęstość ściegu na 2
c). Obszyty brzeg będzie wyglądać naprawdę brzydko. Będzie porozciągany i nierówny. Tu się uwidacznia amatorski sposób przeróbki. Po obszyciu, najlepiej podwinąć brzegi i zszyć, wtedy schowa się brzydkie obszycie ;).


Tak prezentuje się wewnętrzna strona opaski: już po podwinięciu. 

4. Zawinięcie przodu opaski


Można zawijać opaskę w najróżniejszy sposób. Można zwyczajnie zawiązać na supełek, albo można też owinąć końce opaski i delikatnie ręcznie zszyć pod spodem (jak w moim przypadku). Mój sposób owinięcia polega na tym, że  z jednego końca robi się pentelkę (widoczna na pierwszym zdjęciu), a drugi koniec się przez nią przekłada. Luźne końce podszywa się na lewej stronie (widoczne na drugim zdjęciu).



Jak Wam się podoba taka opaska? Znacie może jakieś fajne tutoriale albo książki o przerabianiu swetrów/szyciu dzianiny swetrowej? Chętnie bym się poduczyła w tym kierunku ;).

Niedługo na blogu pojawi się więcej zdjęć opaski w stylizacji :)

Share this:

,

CONVERSATION

11 komentarze:

 1. No pieknie Ci to wyszlo! I faktycznie wyglada na proste do wykonania :) Moze sprobuje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki ;). Jest proste, ale lepiej się psychicznie przyszykować na mocne strzępienie swetra oraz latające farfocle po pokoju ;)

   Usuń
 2. Fajny pomysł. Grube wzory są teraz w modzie. Zainspirowałaś mnie. Tylko nie noszę opasek, więc spróbuję wykombinować oryginalną czapkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysłowo i doskonale wykonana opaska, aż chce się powiedzieć WOW :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie Ci wyszła;) No i fajne ujęcia z opaską już na głowie. Osobiście nie noszę opasek, wolę czapy z dużymi pomponami, ale ty w swojej wyglądasz świetnie!

  OdpowiedzUsuń