Sztuka pisana kredą

Nie przesadzę zbyt mocno, jeśli stwierdzę, że większość z nas spędziła jakąś, choćby niewielką, część swojego dzieciństwa z kredą w ręce. Rysowałyśmy nią obrazki, czasem notowałyśmy napisy – ja niestety nie jestem w stanie przypomnieć sobie tych, które wyszły spod mojej kredy. Nią malowałyśmy też wielkie pola zabaw – od gry w klasy po wszelkie inne zabawy, których nazw dzisiaj już niestety nie pamiętam. Z Waszą pomocą może uda nam się przywołać chociaż kilka z nich.


 Dzisiaj nie widzę już dzieci rysujących kredą, mam wrażenie, że nie tylko my wyrosłyśmy z tej zabawy, ale dzieciaki młodsze od nas o pokolenie również uznały to za zbyt infantylną formę rozrywki. Tym bardziej zdziwiłam się, gdy na ulicach miasta, przed wielkim centrum handlowym, ujrzałam ogromne malowidło powstające na oczach wszystkich przechodniów. Ku mojemu zdziwieniu, artysta trzymał w ręce kredę, i to niejedną. Okazuje się, że przy odrobinie inwencji twórczej nawet tak (z pozoru) prosta czynność jak rysowanie kredą, może okazać się sztuką na wysoką skalę. Parę przecznic dalej spotkałam kobietę, która tym samym sposobem tworzyła dzieło sztuki dla kolejnych spacerowiczów.To, co w tym wydarzeniu urzekło mnie najbardziej to poświęcenie artystów. Oboje byli umorusani, mężczyzna miał twarz i ręce tak czarne, że trudno było z początku określić, jaka jest jego naturalna karnacja. Po rzuceniu okiem na kobietę dochodziło się do bardzo podobnego wniosku. Co więcej – chyba nikt, a zwłaszcza artysta, nie lubi, jak zagląda mu się zza ramienia, czy śledzi ruchy jego ręki, gdy ten tworzy dzieło. Tutaj, wręcz przeciwnie. Każdy przechodzień może spojrzeć na powstające malowidło, a nawet stanąć przy nim na kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt minut, co, jak widać na zdjęciach, wiele osób czyniło. Jak dla mnie szkoda tylko, że taka forma malarstwa jest ulotna – pewnie rozmywa się wraz z pierwszymi kroplami deszczu, a jedyne co po niej zostaje to zdjęcia, utrwalające moment ich powstawania. Chociaż dobre i tyle.


Co Wy sądzicie o takiej formie sztuki? Jesteście jej zwolennikami, czy wolicie klasyczne obrazy na płótnie?

Share this:

CONVERSATION

23 komentarze:

 1. Świetna sprawa, niestety nie widziałam nigdy czegoś takiego na żywo, ale na zdjęciach znalezionych w necie super to wygląda :D

  OdpowiedzUsuń
 2. mnie bardzo podoba się taka sztuka :)

  www.HELLO-WONDERFUL.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie i ciekawie to wygląda! Lubię nowe rzeczy, więc i taka forma sztuki mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne ! Jestem pod ogromnym wrażeniem, co za talent :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam już tego typu projekty i uważam, że to genialna sztuka. Ja osobiście nie wyrosłam ani z farb, ani z ołówków i kredek, lubię poszkicować od czasu do czasu ;))
  K&E

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne. Bardzo mi się podoba taki sposób ozdabiania (choćby na chwilę) naszych ulic.
  Co do dzieci malujących na ulicach kredą. Moja chyba jest wyjątkowa. Bo jak tylko jest ciepło to widzę kawałki asfaltu pokolorowane przez maluchy. Więc nie wszystkie dzieci uznają to za infantylną rozrywkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Śliczne zdjecia *-*
  Ja teżpamiętam jak jako mneijsze dziecko rysowałam kredami po chodniku,haha czasem przed blokiem widzę dzieci rysujące ale rzadko :/

  OdpowiedzUsuń
 8. Wygląda świetnie! *o*
  Pozdrawiam! :*

  http://snookie-snooki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Wow awesome pictures, very cool :D

  http://electricsunrise.blogspot.co.uk/

  x

  OdpowiedzUsuń
 10. Jedna z ulubionych rozrywek mojego dzieciństwa:) Takie obrazy, jak zaprezentowany tutaj bez dwóch zdań zasługują na miano sztuki.

  OdpowiedzUsuń
 11. oj! uwielbiałam mazać kredą wszystko, co się dało ;)
  Fajnie, że istnieją ludzie, którzy zamieniają to w sztukę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetnie to wygląda i dodaje kolorów i uroku szarym miastom :D Zdecydowanie wolę taki rodzaj sztuki :)

  Zapraszam do siebie na konkurs http://brofashionkilla.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. A ja tam pisze kredą do dnia dzisiejszego! Na tablicowej ścianie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 14. WSPANIAŁE!!
  Pozdrawiam z Gdyni,
  Ola z Fashiondoll.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. Kurde, ludzie maja talent oj mają

  OdpowiedzUsuń